Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Aktualności 9 Rozmowy o przyjaźni, odpowiedzialności oraz radzeniu sobie z bólem

O odpowiedzialności, przyjaźni, radzeniu sobie z bólem, dyskutowaliśmy podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Inspiracji do rozmowy dostarczyła nam książka Sary Pennypacker pt. ,,Pax”.

Kilka słów o książce

Książka z pozoru tylko wydaje się być prostą historią o przyjaźni dziecka i zwierzęcia, ale tylko na początku. Poznając głębiej jej treść, znajdziemy o wiele, wiele głębsze tematy. To także historia o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o tragizmie, jakie niesie ze sobą wojna. Głównym bohaterem jest Peter – dwunastoletni chłopiec, który przed laty uratował i ,,udomowił” osieroconego liska. Od tamtej pory chłopiec i lis, któremu nadał imię PAX, czyli pokój, są nierozłączni.

Niestety nadchodzą złe czasy i przyjaciele muszą się rozstać… Peter ma zamieszkać z dziadkiem, gdyż jego tata zgłasza się, jako ochotnik do wojska. Wierząc, że lepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie Paxowi wolności, chłopiec pozostawia go w lesie. Jednakże już na miejscu, w oddalonym o kilkaset kilometrów domu dziadka, przekonuje się, że nie była to dobra decyzja. Dlatego też postanawia wrócić do swojego ukochanego liska. W tym też czasie wybucha wojna i świat już nie jest taki bezpieczny…. Więcej nie zdradzimy, ale obiecujemy, że książka chwyci za serce i pozostanie w pamięci i sercu czytelnika.