Spotkanie z Renatą Piątkowską

Uczniowie klas młodszych i starszych z pruszczańskiej “trójki” i “dwójki” wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską oraz Malwiną Kożurno.

Pisarka i lektorka — duet doskonały

Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Zadebiutowała w 2004 r. zbiorem opowiadań: Opowiadania dla przedszkolaków. W sumie napisała ponad 50 książek. Autorka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu. Malwina Kożurno to znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie, którą można podziwiać w audiobookach z powieściami dla dzieci oraz w Programie III Polskiego Radia. Obie panie stanowią doskonały duet, który zostawia w sercach uczestników spotkań niezapomniane wrażenia.

Jakie cechy powinien mieć detektyw

Na spotkaniu z młodszymi dziećmi Renata Piątkowska opowiadała serii książek „Biuro detektywistyczne dziurka od klucza”. PO czym dzieci wraz z autorką zastanawiały się jakie cechy powinien mieć prawdziwy detektyw, co to są poszlaki, linie papilarne, alibi oraz ślady biologiczne. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu z pierwszej części „Biura detektywistycznego dziurka od klucza” w wykonaniu Malwiny Kożurno. Dzięki wspaniałej dykcji lektorki oraz interesującej fabule maluchy słuchały jak zaczarowane.

Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Podczas spotkania z młodzieżą Renata Piątkowska opowiadała o książce pt. Wszystkie moje mamy, w której przedstawiła postać Ireny Sendlerowej oraz jej działalność związaną z ratowaniem dzieci z warszawskiego getta. Warto pamiętać, że za swój trud Irena Sendlerowa została nagrodzona izraelskim medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”, przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Była to przejmująca lekcja historii o wojnie, holokauście i niezwykłej postaci Ireny Sendlerowej.

Superbohaterowie i superbohaterki w Pruszczu Gdańskim

W sobotę 16 września 2023 r. w Pruszczu Gdańskim odbyła się mobilna gra miejska pt. Zostań superbohaterem – Zagadkowe portale, której organizatorem była nasza biblioteka.

Zagadki, tajemnicze portale, czyli zadania dla Superbohaterów i Bohaterek

Zadaniem graczy było rozwiązanie zagadek. W grze można było wziąć udział indywidualnie lub grupowo. Uczestnicy poruszali się w dwóch równoległych przestrzeniach: online i offline. Na płaszczyźnie online, czyli na ekranie telefonu, otrzymywali mapkę z zadaniami. Trzeba było m.in. odpowiedzieć na pytanie, rozwiązać zagadkę, bądź zrobić sobie zdjęcie superbohatera, bądź bohaterki. Offline, przemieszczali się po terenie Pruszcza Gdańskiego, dzięki czemu mogli odwiedzić m.in. ogrody w Zespole Szkół Ogrodniczych, park przy Mickiewicza, okolice Domu Młynarza, pomnik Katyński. Zwycięzcą zostawał ten, kto zdobył największą liczbę punktów. Gra kończyła się Faktorii, gdzie na uczestników czekały nagrody, ognisko z kiełbaskami oraz opowieści, które zaprezentował Daniel Saulski, za co serdecznie dziękujemy.