Festiwal Książki Dziecięcej — dzień trzeci

16.06.2023

Jak świętować, to świętować! Nasza biblioteka doskonale wie, jak to robić. Bowiem to już trzeci dzień Festiwalu Książki Dziecięcej (i niestety ostatni), podczas którego dzieci mają możliwość spotkać swoich ulubionych autorów.

Spotkania z Elżbietą Zubrzycką

Ostatniego dnia Festiwalu odbyła się dwa spotkania. Jedno dla dzieci drugie dla młodzieży. Tego dnia w bibliotece gościła Elżbieta Zubrzycka – psycholog, wykładowczyni, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, autorka książek edukacyjnych.

Warsztaty o przyjaźni

Podczas spotkania z młodszymi czytelnikami, doktor Zubrzycka przeprowadziła warsztaty, które dotyczyły przyjaźni. Autorka opowiedziała dzieciom, jakie cechy powinien mieć przyjaciel. Przyczynkiem do zajęć była książka Pani Elżbiety pt. Chcę mieć przyjaciela. Pisarka podkreślała, jak istotna jest umiejętność mówienia dwóch prostych słów: dziękuję i przepraszam. Podkreślała, że równie ważne jest docenianie drugiego człowieka i bycie zaangażowanym.

Opowieść o małym, wielkim przyjacielu

Zubrzycka opowiedziała dzieciom historię szczurka, bohatera książki Mały wielki przyjaciel, którego uratowała razem ze swoim synkiem. Był to pretekst rozmowy o złym, oceniającym nastawieniu do innych. Czasami nasze uprzedzenia nie pozwalają kogoś bliżej poznać. Tymczasem każdy w środku ma coś pięknego i warto się temu przyjrzeć. Dzieci zastanawiały się także, jakie cechy powinien mieć ich przyjaciel, a jakim człowiekiem nie powinien być. Na zakończenie autorka opowiedziała dzieciom historię swojej podróży do Afryki i najcenniejszej lekcji, jaką tam dostała: że każde dziecko jest darem, które zostało zesłane, by dać coś cennego światu i obowiązkiem dorosłych nie jest wychowywanie, ale dostrzeżenie tego daru.

Warsztaty o krytykowaniu i agresji

Podczas spotkania z młodzieżą Elżbieta Zubrzycka opowiedziała, jak działa mózg i jak uczy się różnych przekonań, schematów. Wyjaśniła uczniom, że agresja rodzi się z zazdrości, zawiści i lęku. A cierpienie rodzi dokuczanie. Autorka powiedziała, że próbowanie i popełnianie błędów jest konieczne do rozwoju i nauki. Nie można bać się popełniać błędy, bo to właśnie one rozwijają. Dała też młodzieży wskazówki, jak zmieniać świat wokół nich, aby był bardziej przyjazny. Opowiedziała, że to język kształtuje rzeczywistość, więc warto zwracać uwagę, jak się do siebie odnosimy. Ważne jest też to, skupiać się na tym, co jest dobre, a nie na złym.

Skip to content