Kategorie wiadomości

Wybierz datę i wyświetl wiadomości z tego dnia

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Życzenia dla mam

26.05.2023

Kochane Mamy! W Dniu Waszego święta życzymy Wam dużo uśmiechu, zdrowia i radości, a także czasu dla siebie z herbatą i książką. Pamiętajcie, że jesteście najlepsze na świecie.

Skąd wzięło się święto Dnia Matki?

Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Matki, coroczne święto mające na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych.  Źródeł święta można dopatrywać się w wielu kulturach, ale jedno z nich prowadzi do starożytnego Egiptu, gdzie ludzie czcili boginię Izydę, matkę Horusa.

Inne początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zgodnie ze swoimi politeistycznymi wierzeniami celebrowali nadejście wiosny podczas barwnych festynów. Z rozkwitem wiosny w Grecji ofiary składano bogini Rei, żonie Kronosa, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast Rzymianie, oddawali cześć bogini Kybele – uroczystości trwały trzy dni i nazywane były Hilariami (Święto Radości). Bardzo prawdopodobne, że Hilaria obchodzono od 15 do 18 maja. Jak większość świąt pogańskich, tak i rzymskie Hilaria, stały się „inspiracją” dla patriarchów, by stworzyć święto Matki Boga. Po latach dzień, w którym było obchodzone, został tym, w którym powinno odbyć się podróż do rodzinnej parafii, by tam oddać cześć zarówno Matce Boga, jak i własnej.

Tradycja święta matki została zapomniana na bardzo długi czas. Dopiero w XVII wiecznej Anglii oraz Szkocji powrócono do oddawania czci matkom pod nazwą „Niedziela u Matki”( „Mothering Sunday” ) obchodzono w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Ta niedziela była wolna od pracy i dorosłe dzieci wracały na ten jeden dzień do swoich matek.

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Chociaż obecnie dzień ten jest obchodzony zawsze 26 maja, to do II wojny światowej przypadał w różne dni. Na przykład, w 1934 roku obchodzono Dzień Matki 15 maja, a w 1939 roku – 7 maja. Zazwyczaj jednak, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, to właśnie maj jest miesiącem, w którym obchodzono to święto. Z biegiem czasu, po II wojnie światowej przyjęto datę 26 maja jako Dzień Matki.

Skip to content