DAMY POLSKIEJ KULTURY, SZTUKI I DYPLOMACJI

Zapraszamy na kolejną Biesiadę Literacką pt. Damy polskiej kultury, sztuki i dyplomacji. Gościem spotkania, które odbędzie się 10 grudnia 2022 r.sobota, o godzinie 17:00, będzie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Spotkanie poprowadzi Krystian Nehrebecki. Wstęp wolny

Miejsce spotkania:

?? Miejsce spotkania:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim ul. Wojska Polskiego 34

Dama polskiej kultury, sztuki i dyplomacji-Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Doktor PAN-u, polska socjolog i politolog, specjalistka w zakresie problematyki wschodnioeuropejskiej, w latach 2012–2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2014–2016 ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej. Autorka publikacji;

• Dokąd sięgają granice Zachodu? Rosyjsko-polskie konflikty strategiczne 1990–2010,
  • Abchazja, Osetia Południowa, Górski Karabach: rozmrożone konflikty pomiędzy Rosją a Zachodem
  • Ekspansja Gazpromu w UE – kooperacja czy dominacja.
“Ślady wysokich drzew” Elena Ulyanova

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Eleną Ulyanovą, która będzie opowiadała o książce pt. Ślady wysokich drzew: Ogród Oliwski w technice druku botanicznego. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2022 r., piątek, o godz. 18:00.  Wstęp wolny

Miejsce spokania:

?? Miejsce spotkania:

O książce

“Ślady wysokich drzew. Ogród Oliwski w technice druku botanicznego” Eleny Ulyanowej to pierwsza polska książka wpisująca się w trendy świadomej sztuki ekologicznej, upcyklingu oraz zrównoważonego stylu życia. Autorka dzieli się swoim spojrzeniem na naturę jako źródło barw. W czterech projektach Elena Ulyanova krok po kroku wprowadzi w swoją autorską technikę druku botanicznego. Nowa technika, materiały i narzędzia pozwolą stworzyć niepowtarzalne pamiątki z odwiedzin w Parku Oliwskim.
Książka prezentuje odkrywczą koncepcję zapisywania wspomnień-tworzenia spersonalizowanych pamiątek z podróży i odwiedzanych miejsc.

Elena Ulyanova

Artystka ukraińskiego pochodzenia z międzynarodowym dorobkiem ukończyła Wydział Pedagogiczny Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego (Kherson State University) oraz projektowanie graficzne na Uniwersytecie Georgii (University of Georgia) w Stanach Zjednoczonych. Jej dzieła to przede wszystkim wielowarstwowe złożone kolaże, do których wykorzystuje wiele rodzajów tkanin ręcznie malowanych i barwionych naturalnymi substancjami. Wiele nowatorskich technik opracowała samodzielnie. Prace artystki wystawiane były w Odessie, Kijowie, rodzinnym Cherson oraz Stanach Zjednoczonych i Polsce. Założycielka i właścicielka galerii “Szary Ganek” w Pruszczu Gdańskim, gdzie oprócz działalności galeryjnej prowadzi liczne zajęcia artystyczne i cykliczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Założycielka autorskiej pracowni i jednocześnie marki “Five Points Studio”. Laureatka “Nagrody Burmistrza Pruszcza Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury” w 2018 r. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców “Przystanek Sztuka”.

Spotkanie z Barbarą Kosmowską

Bibliotekę odwiedziła Barbara Kosmowska, autorka wielu nagradzanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Młodym Pruszczanom opowiedziała o swojej przeszłości, o drodze do zostania pisarką. Dowiedzieliśmy się, co inspiruje Panią Barbarę. Autorka pisze o ludziach oraz ich uniwersalnych problemach i uczuciach. Opowiada nie tylko o pięknych chwilach, ale także o radzeniu sobie z trudnościami. Podczas spotkania Pani Barbara przybliżyła fabułę i sylwetki bohaterów z kilku swoich książek. Oczywiście na koniec autorka chętnie odpowiadała na pytania. Wspaniałe spotkanie pełne pozytywnej energii.