Dyskusje o Beksińskich

Dyskusje o Beksińskich

Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu dla dorosłych tematem była biografia Beksińscy. Podwójny portret. Magdaleny Grzebałkowskiej.

O książce

Biografię Grzebałkowskiej czyta się niczym powieść, która pociąga za sobą czytelnika od pierwszych wersów. Ze smutnej historii rodziny Beksińskich reportażystka stworzyła ogólnoludzką opowieść o patologicznej samotności, potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i miłości. Postaci Zdzisława i Tomasza Beksińskich są zarówno fascynujące jak i przerażające. Czy to portret podwójny? A może jednak potrójny, bo przecież Zofia schowana w cieniu, odgrywa tak istotną rolę, wyjątkowego spoiwa rodziny. W jaki sposób zrozumieć fascynację śmiercią? Dążenie do samozagłady? A jednocześnie potrzebę miłości, którą odczuwa się tak mocno, niczym fizyczny ból.

Zachęcamy do lektury!

Podaruj wiersz

Podaruj wiersz

Zapraszamy do wzięcia udziału w 3 edycji Akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”.

Zbigniew Herbert pisał listy – wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest podarowania komuś wiersza zainspirował powstanie akcji, pt. Podaruj wiersz.

Jak wziąć udział

Chcesz wziąć udział akcji? Nic prostszego. Musisz tylko:

  • Sięgnąć po książkę z wierszami w bibliotece albo w domu
  • Wybrać jeden (możesz więcej, jeśli masz taką ochotę)
  • Odręcznie przepisać na przygotowanej przez inicjatorów akcji karcie papeterii, którą zajdziesz tu: /pobierz.
  • Podarować komuś.
  • Nie masz gdzie wydrukować? Nic straconego. Przyjdź do biblioteki i poproś o papeterię. Może i nam ktoś ofiaruje wiersz.

Nie czekaj, przyjdź do biblioteki i wypożycz tomik poezji. Przepisz wiersz i ofiaruj osobie bliskiej Twemu sercu.

Nowe książki dla dzieci

Nowe książki dla dzieci

Zapraszamy do wypożyczalni dla dzieci po nowe książeczki. Na biblioteczne regałach pojawiły się następujące pozycje:

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Zapraszamy!

TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

Nasza biblioteka włączyła się do wspaniałej akcji Fundacji Powszechnego Czytania pt. #TataTeżCzyta, której celem jest zachęcenie mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, starszych braci czy opiekunów – do czytania. Pokazanie im, że czytanie może być fajne, jest doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem, ma wpływ na jego rozwój i późniejsze kompetencje społeczne, a także budowanie relacji. Z badań wynika, że płeć męska rzadziej sięga po książki. Najwyższy czas to zmienić, a jak wiadomo, jedną z najlepszych metod wychowawczych jest dawanie dobrego przykładu. Mężczyzna, który jest dla dziecka wzorem, ma supermoc! Jest źródłem postaw, zachowań i nawyków.

Kiedy zacząć czytać dziecku

Można zacząć czytać już w momencie, kiedy dziecko jest w brzuchu matki. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Książka jest świetnym pretekstem do kontaktu, co jest ważne, bo mózg rozwija się najlepiej w kontakcie z drugim człowiekiem. Pełną informację o tym, co i dlaczego warto czytać, znajdziecie w broszurze. Jest ona do pobrania na stronie Fundacji Powszechnego Czytania pobierz.

Tata bohaterem książki

Specjalnie dla Was drodzy Ponownie przygotowaliśmy książki, w których bohaterami są mężczyźni. Ponadto czekają na Was również zakładki oraz broszury dotyczące SUPERMOCY KSIĄŻEK! Zapraszamy do biblioteki ze swoimi pociechami!

Na stoliku leży około 15 książek, w których głównymi bohaterami są mężczyźni. Między książkami zakładki oraz broszury z napisami: Supermoc książek. Tata też czyta.
Skip to content