TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

Nasza biblioteka włączyła się do wspaniałej akcji Fundacji Powszechnego Czytania pt. #TataTeżCzyta, której celem jest zachęcenie mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, starszych braci czy opiekunów – do czytania. Pokazanie im, że czytanie może być fajne, jest doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem, ma wpływ na jego rozwój i późniejsze kompetencje społeczne, a także budowanie relacji. Z badań wynika, że płeć męska rzadziej sięga po książki. Najwyższy czas to zmienić, a jak wiadomo, jedną z najlepszych metod wychowawczych jest dawanie dobrego przykładu. Mężczyzna, który jest dla dziecka wzorem, ma supermoc! Jest źródłem postaw, zachowań i nawyków.

Kiedy zacząć czytać dziecku

Można zacząć czytać już w momencie, kiedy dziecko jest w brzuchu matki. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Książka jest świetnym pretekstem do kontaktu, co jest ważne, bo mózg rozwija się najlepiej w kontakcie z drugim człowiekiem. Pełną informację o tym, co i dlaczego warto czytać, znajdziecie w broszurze. Jest ona do pobrania na stronie Fundacji Powszechnego Czytania pobierz.

Tata bohaterem książki

Specjalnie dla Was drodzy Ponownie przygotowaliśmy książki, w których bohaterami są mężczyźni. Ponadto czekają na Was również zakładki oraz broszury dotyczące SUPERMOCY KSIĄŻEK! Zapraszamy do biblioteki ze swoimi pociechami!

Na stoliku leży około 15 książek, w których głównymi bohaterami są mężczyźni. Między książkami zakładki oraz broszury z napisami: Supermoc książek. Tata też czyta.
Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkanie. Dobra zabawa gwarantowana.

Kiedy?

03.10.2023 r. (wtorek) o godz. 16:00.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Dla każdego, kto ma ochotę spędzić miło czas. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla początkujących graczy, jak i też dla mistrzów planszówek. Przyjdź i zagraj z nami!

Dlaczego warto?

Spotkanie przy grach planszowych to okazja do nawiązania relacji z rówieśnikami, spędzenia czasu wśród innych ludzi. To wspaniały sposób na ćwiczenie umysłu i pamięci. Podczas gry aktywuje się wiele cech i umiejętności. Przede wszystkim: nauka logicznego myślenia, spostrzegawczość czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.

Siła naszych słów

Siła naszych słów

Czy słowa mogą ocalić komuś życie? Czy dzięki słowom można stworzyć coś wartościowego oraz coś zniszczyć? To tylko niektóre z pytań, które zadała Joanna Łabasiewicz członkom Dyskusyjnego Klubu Książki. Pytania oraz przeczytana bajka filozoficzna pt. Trzy Sita, której autorstwo przypisywane jest Sokratesowi, stanowiły punkt do rozważań na temat siły plotki. Dzieci zastanawiały się, czy to, co mówimy, co przekazujemy i to, co wychodzi z naszych ust zawsze, jest prawdziwe, dobre i potrzebne. Czy może, zanim coś powiemy, nie powinniśmy, jak mówił Sokrates, przesiać naszego komunikatu przez 3 sita, czyli przez:

  • sito prawdy – to znaczy, czy sprawdziliśmy to, co chcemy powiedzieć, jest zgodne z prawdą,
  • sito dobra – czy to co chcemy powiedzieć jest dobre
  • oraz sito użyteczności –  czy to, co przekazujemy, czym się dzielimy z innymi, jest do czegokolwiek dobrego potrzebne?

Klubowicze zauważyli, że słowa mają ogromną moc sprawczą. Mogą bowiem przynosić coś dobrego, ale także krzywdzić, ranić i niszczyć…

Skip to content