„Wojna makowa” R. F. Kuang

Podczas październikowego, młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o „Wojnie makowej” R. F. Kuang. Dyskusja była niezwykle ciekawa, gdyż każdy miał inne spostrzeżenia na temat powieści.

Wojna makowa – o książce

R. F. Kuang przenosi czytelników w świat pełen azjatyckiej kultury, magii, intryg i starożytnych bóstw. Tytułowa bohaterka, Rin, jest nastolatką. Pragnie wyrwać się z wioski i uciec od swoich przybranych rodziców, handlarzy nielegalnym opium. Jedynym wyjściem jest zdanie egzaminu i dostanie się do wojskowej akademii w Sinegardzie. Wielka determinacja umożliwia Rin pokonanie wszystkich trudności i rozpoczęcie nauki. Niestety wybucha wojna, a wszyscy uczniowie zostają wcieleni do wojska, by bronić ojczyzny. Opowieść jest wciągająca. Szczególnie ciekawe są kreacje bohaterów oraz świat magii.

Malowaliśmy w stylu petrykiwskim

W poprzednim tygodniu odbyły się w bibliotece warsztaty plastyczne dla dorosłych. Prowadziła je Marta Zwarycz – ceniona artystka, która łączy w swych pracach sztukę ludową i współczesną.

Przebieg warsztatów

Podczas spotkania Pani Marta zachwyciła nas malarstwem w stylu petrykiwskim. Jest to sztuka zdobnictwa dekoracyjnymi malowidłami o motywach kwiatowych i zwierzęcych pochodząca ze wsi Petrykiwka na Ukrainie. W 2013 r. uznana została przez UNESCO za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Pani Marta przybliżyła uczestniczkom warsztatu historię stylu oraz zasady malowania. Utworzyły one wzór na drewnianych deskach malując, zgodnie z tradycją, palcami oraz pędzlami z… sierści kota. Prace wyszły przepiękne i z pewnością będą stanowiły unikatowy element dekoracyjny. Spotkanie było niezwykle inspirujące. Umożliwiło poznanie fragmentu bogatej kultury ukraińskiej.