Ewa Ewart o pracy w BBC i nie tylko

Gościem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim była Ewa Ewart, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, autorka książek Widziałam oraz Rozmowy ze śmiercią.

Ewa Ewart

Jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie. W latach 80. pracowała, jako dziennikarka i tłumacz dla hiszpańskiej agencji prasowej EFĘ. W latach 1985-1990 przebywała w Waszyngtonie, gdzie między innymi była korespondentką Sekcji Polskiego radia BBC. W 1990 roku przeniosła się do Moskwy, gdzie pracowała jako producentka newsów dla amerykańskiej stacji CBŚ.

BBC – najlepsza szkoła dokumentu

Po pewnym czasie u Ewy Ewart zaczęło kiełkować marzenie, żeby pracować w innym tempie, mieć czas na refleksję. W 1993 roku wróciła do Wielkiej Brytanii, gdzie podjęła pracę w telewizji BBC w Londynie. Jak przyznaje, to był dla niej zimny prysznic. Na początku dostała na rok kontrakt na stanowisku research. Po roku zdała egzamin i została przyjęta na stanowisko reżysera. BBC to według Pani Ewy najlepsza szkoła dokumentu. Dokument społeczno-polityczny był skupiony na kwestiach społecznych w kraju, później został rozszerzony na kwestie zagraniczne. Wiele jej dokumentów zostało nagrodzonych. Podczas spotkania w naszej bibliotece była promowana książka pt. „Rozmowy ze śmiercią”. Jest to zbiór dziesięć niezwykłych rozmów przełamujących tabu, jakim jest śmierć. Są to rozmowy o życiu po życiu, reinkarnacji, śpiączce, śmierci klinicznej, psychodelikach, snach, hipnozie i podróżach poza ciało, również o trudnych tematach samobójstwa i śmierci dzieci. Zapraszamy do biblioteki.

Polecamy książki

Dzisiaj polecamy książki dla wielbicieli literatury kobiecej. Tak, tak, nie pomyliłyśmy się. Daniel Steel, bo to o niej mowa, jest czytana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Steel to jedna z najbardziej znanych współczesnych powieściopisarek amerykańskich. Jest autorką ponad 100 powieści z gatunku literatury kobiecej. Wiele spośród jej dzieł zostało zaadaptowane na filmy oraz seriale telewizyjne. Jej książki sprzedały się łącznie w setkach milionów egzemplarzy na całym świecie. Zapraszamy do biblioteki.