Niezgoda na papierowe życie

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o powieści Johna Greena pt. Papierowe Miasta.

Krótko o fabule

Początkowo akcji powieści toczy się w Orlando. Poznajemy osiemnastoletniego Quentina, nazywanego później Q, który wiedzie dość nudne życie. Wszystko ma zaplanowane. Najpierw ukończyć szkołę, później iść na studia. Ot, nic nadzwyczajnego, proza rutyny życia. Sytuacja zmienia się, gdy do życia chłopaka ponownie wkracza przyjaciółka z dzieciństwa, Margo Roth Spiegelman. Dziewczyna wciąga Quentina swoje porachunki z przyjaciółmi, którzy ją zawiedli. Od tego momentu nic już nie jest takie samo. Jednakże, jeśli liczycie na jakieś „love story”, to nic z tego. Bowiem Margo, tak jak nagle pojawiła się w życiu chłopaka, tak samo nagle znika, i to nie tylko z jego życia, ale i z życia swojej rodziny, z miasta. Q postanawia ją odnaleźć, w czym pomagają mu wierni przyjaciele. Jak zakończy się ta historia, nie powiemy, zachęcając was do wypożyczenia książki z biblioteki.

Nasze wnioski

Dyskutując o powieści papierowe miasta Johna Greena, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, iż jest to powieść drogi. Najbardziej istotnym wątkiem fabularnym tego typu gatunku literackiego, jest podróż połączona z dojrzewaniem bohatera. I tak rzeczywiście jest. Q dojrzewa, zmienia się. Jest szczęśliwy, mimo że jego historia nie kończy się wielką miłością. Green skłania młodego czytelnika do myślenia nad życiowymi wyborami, które podejmujemy każdego dnia. Nad celami, jakie sobie wyznaczamy, nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Fabuła powieści zmusza nas również do zwrócenia uwagi na to, czy nasze życie, ludzie obok nas, nie są sztuczni, papierowi. Czy za serdecznym uśmiechem nie kryje się smutek…?

Festiwal Książki Dziecięcej — dzień drugi

Drugi Festiwalu Książki Dziecięcej pod Patronatem honorowym Burmistrza Pruszcz Gdańskiego za nami. Tego dnia dzieci spotkały się z Joanną Jagiełło oraz Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

Pisanie to moja największa pasja, przygoda i miłość życia

Joanna Jagiełło, jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, wierszy oraz piosenek. W swoich powieściach porusza tematy ważne i trudne. Nie boi się pisać o problemach bliskich swoim czytelnikom. Jagiełło opowiadała o swojej drodze pisarskiej, trudnościach i sukcesach w pracy pisarza. Mówiła przeżyciach, które inspirowały ją do napisania kolejnych książek. Pisanie to moja największa pasja, najwspanialsza przygoda, miłość mojego życia — mówiła.  Podczas spotkania w bibliotece autorka opowiedziała dzieciom o tym, dlaczego została pisarką, o swoich pierwszych próbach pisarskich w dzieciństwie. Przybliżyła dzieciom serię książek „Biuro Śledcze Trop Sekret”. Dzieci zabawiły się w małych detektywów, próbując rozwiązać zagadkę opisaną na kartach powieści. Chętnie włączyły się do dyskusji a na zakończenie, zadały wiele pytań.

Szczęście jest zależne od nas samych

Roksana Jędrzejewska-Wróbel zachęcała dzieci do czytania książek, nawet w wakacje, bo to wspaniała podróż i przygoda. Tematem spotkania było szczęście. Dzieci wraz z autorką sporządziły listę składników do przepisu na szczęście. Autorka przeczytała dzieciom „Kwiat paproci” z cyklu „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Książka była pretekstem rozmowy o tym, że nasze szczęście jest zależne od nas.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel — pisarka, doktor literaturoznawstwa, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Współpracuje z miesięcznikiem dla rodziców “Dziecko”  oraz z dwutygodnikami dla dzieci – “Świerszczyk” i “MIŚ” a także Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek.