Akcja Żonkile

Kolejny raz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim wzięła udział w akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Żydów Polskich Polin. Celem akcji jest przekazanie wiedzy i zachowanie pamięci o wydarzeniach i uczestnikach Powstania w Getcie Warszawskim, którego 81 rocznica przypadła 19 kwietnia. W tym roku zaprosiliśmy dzieci z klas III – cich, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim , aby zwrócić ich uwagę na takie  wartości jak rodzina, dobro, pomoc innym, empatia. Pretekstem do rozmowy był film animowany „Pamięć Drobinek” na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej. Zastanawialiśmy się  także nad tym jak przechowujemy wspomnienia, co nam pomaga w ich zachowaniu. Na zakończenie każda grupa, przyklejając kwiatki na przygotowanych arkuszach papieru, utworzyła symboliczną łąkę żonkili.

Baw się książką

Czy można włożyć głowę do książki, czy książkę do głowy? Książki czasem mają różne formy. Książka z dziurą, książka 3D, książka wycinanka i wiele innych ciekawych z wyglądu pozycji znajduje się w zbiorach biblioteki. Niektóre z nich mogły oglądać dzieci z Przedszkola Terapeutycznego Niebieski Koralik. W ramach zajęć z  biblioterapii pracowały nad zakładkami do książek i rozwiązywały zadania na kartach pracy. Uczestniczyły chętnie w zaproponowanych zabawach ruchowych, bo po gimnastyce umysłu przyda się gimnastyka ciała.